FULLPOINT.CZ

Premiér Ontaria hrozí odstřihnutím USA od elektřiny

Zprávy a politika

Premiér kanadské provincie Ontario, Doug Ford, nedávno prohlásil, že v případě uvalení amerických cel na kanadské zboží, je připraven omezit dodávky energie do Spojených států. Tato hrozba přichází v reakci na prezidenta Donalda Trumpa, který uvažuje o zavedení cel na dovoz z Kanady a Mexika. Cílem Trumpovy politiky je donutit obě země k lepší kontrole nelegální imigrace a pašování drog přes hranice.

Pozadí konfliktu

Konflikt mezi Kanadou a Spojenými státy se zhoršuje v kontextu obchodní politiky. Prezident Trump opakovaně prohlašoval, že chce Kanadu a Mexiko přimět k větší spolupráci v otázce bezpečnosti hranic. Ottawa se snažila uklidnit situaci statistikami, které ukazují, že fentanyl a pašování lidí přes severní hranici USA je minimální. Nicméně, Trumpovy komentáře na sociálních sítích, kde nazval kanadského premiéra Justina Trudeaua "guvernérem" potenciálního "51. státu", vyvolaly napětí v Ottawě.

Hrozba odstřihnutím od elektřiny

Doug Ford zdůraznil, že jako premiér má za úkol chránit zájmy Ontarijsanů a Kanaďanů. Jeho hrozba zahrnuje možnost omezit dodávky energie do států jako Michigan, New York a Wisconsin. Pokud by tato opatření byla realizována, mělo by to vážné ekonomické důsledky pro obě země. Kanada je největším dodavatelem ropy do Spojených států, pokrývajícím asi 60 % amerických dovozů.

Historie obchodních sporů

Tento spor není prvním případem, kdy Kanada reagovala na americká cla. V roce 2018, kdy Trumpova administrativa uvalila cla na dovoz oceli a hliníku, Kanada odpověděla zavedením recipročních cel na americké produkty, jako je bourbon z Kentucky a toaletní papír z Midwestu. Tyto kroky byly součástí vyjednávání o nové Severoamerické dohodě o volném obchodu (USMCA).

Budoucí vývoj

Premiér Ford také uvedl, že by uvítal setkání s prezidentem Trumpem. Zatímco Kanada se připravuje na možnou obchodní válku, Doug Ford současně prosazuje bilaterální dohodu mezi Kanadou a Spojenými státy, která by vyloučila Mexiko. Podle něj Mexiko dovolilo, aby se stal "zadními dveřmi" pro čínské automobily a autodíly na kanadský a americký trh. Ford zdůraznil, že Ontario a Kanada stojí na straně Washingtonu, nikoli Pekingu.

Důsledky pro budoucnost

Tato situace vytváří nejistotu ohledně budoucnosti USMCA, která má být obnovena v roce 2026. Pokud by se obchodní napětí mezi Kanadou a Spojenými státy dále zhoršilo, mohlo by to mít vážné dopady na ekonomiku obou zemí. Zatímco Kanada se chystá na možnou obchodní válku, doufá se, že diplomatická řešení budou nalezena dříve, než dojde k realizaci takových radikálních kroků.